WOT PZK - OT25 PZK

Działalność WOT PZK

Przydatne linki

Z historii WOT

 Przemiennik SR5WW  

W dniu 15 grudnia 2014 wyłączono przemiennik SR5WW zainstalowany na kominie Elektrociepłowni Kawęczyn. Przemiennik wyłączono z powodów merytorycznych i formalno-prawnych.Warszawski Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców  w ramach podpisanej umowy z PGNiG Termika ma możliwość korzystania na kominie EC Kawęczyn z określonej ilości urządzeń nadawczo-odbiorczych.  Ilość urządzeń jaka jest określona w umowie była przekroczona, nie jest dopuszczona możliwość pracy inną emisja niż FM . Działanie nasze miało na celu dostosowanie warunków technicznych  urządzeń nadawczo-odbiorczych  do stanu zawartego w umowie. Skutkiem było usunięcie przemiennika D-star którego praca nie spełnia wymogów zawarych w umowie. W chwili obecnej nie ma możliwości instalacji i pracy przemiennika D-star z lokalizacji komina Elektrociepłowni Kawęczyn.

Warszawskie Przemienniki UKF

Warszawskie Przemienniki UKF - SR5W, SR5W i SR5WA zainstalowane są na kominie Elektrociepłowni Kawęczyn, którego wysokość wynosi 300 m - dla porównania wysokość Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie to 226 m. Zainstalowanie, konserwacja i utrzymanie w sprawności przemienników w takiej lokalizacji to bardzo trudne przedsięwzięcie. Od 1979 roku przeprowadzonych było wiele działań i spotkań z właścicielami komina, żeby "utrzymać" warszawskie przemienniki UKF. W 2005 roku wprowadzenie bardzo wysokiej opłaty czynszowej groziło nawet wyłączeniem przemienników (na zawsze). Dzięki pomocy Kolegi z SP9 udało się sytuację kryzysową opanować i zbić cenę czynszu.
Należy podkreślić, że WOT PZK od kilkudziesięciu lat samodzielnie utrzymuje funkcjonowanie warszawskich przemienników UKF - bez np. wsparcia finansowego w postaci dołożenia się do czynszu za użytkowanie powierzchni na kominie EC Kawęczyn ze strony sąsiedniego - Praskiego Oddziału Terenowego PZK - OT-37 PZK.

 Materiały archiwalne

Poniżej zbiór artykułów autorstwa Mirka SP5IDK, który od 1979 roku zajmował się warszawskimi przemiennikami UKF z ramienia WOT PZK.

sierpień 2005 - Mamy problem - o Warszawskich Przemiennikach UKF

1999 - 2002 - Przemienniki ważne komunikaty - parametry techniczne, opisy prac konserwacyjnych, problemy z finansowaniem itd.