WOT PZK - OT25 PZK

Działalność WOT PZK

Przydatne linki

Z historii WOT

 Zygmunt SP5AYY - HAM CV

Poniżej prezentujemy napisany na naszą prośbę życiorys krótkofalarski Zygmunta SP5AYY.
Lektura życiorysu pozwala lepiej zrozumieć motywację, zaangażowanie i pasję jaką Zygmunt poświęca dla trwałego upamiętnienia czynów walczących w Powstaniu Warszawskim  - Żołnierzy Łącznościowców....
Uwaga: artykuł historyczny opublikowany w 2005 roku:

                                                                           Warszawa, data 12.11.2004
Urodziłem się 27 kwietnia w Warszawie tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego. Czasy były niepewne i rodzice postanowili jak najszybciej mnie ochrzcić. Stało się to 28 maja 1944 roku w kościele św. Zbawiciela w Warszawie. Wybuch powstania zastał mnie z matką w budynku przy ul. Piusa.
1 sierpnia 1944 roku, mój ojciec rozpoczął działania powstańcze, ale tego samego dnia dostał się do niewoli i został wywieziony na prace przymusowe do Hannoweru. Z matką przetrwałem 63 dni powstania, przebywając w Śródmieściu po stronie powstańczej. Po wysiedleniu z Warszawy, w dniu 3 października 1944 roku , matką ze mną na ręku ucieka z pociągu jadącego do Oświęcimia. Powrót do Warszawy nastąpił w 1945 roku.
Cały czas przebywałem w Warszawie, gdzie ukończyłem szkoły: Technikum Elektroenergetyczne, Technikum Elektroniczne i Politechnikę Warszawską. Moja praca zawodowa związana jest z elektroniką – pracowałem w Zakładach Lamp Nadawczych, w zakładach elektronicznej techniki obliczeniowej - zajmowałem się budowaniem ośrodków obliczeniowych i naprawą komputerów. Miałem do czynienia z pierwszą polską maszyną cyfrową ZAM 2 Gamma (Zakład Aparatów Matematycznych). Kolejno poznałem polskie maszyny cyfrowe ZAM 41, ODRA, RIAD, MERA, amerykańskie WANG i IBM. Zajmuję się infrastrukturą techniczną ośrodków obliczeniowych, wdrażaniem techniki komputerowej przy automatyzacji prac biurowych. Od wielu lat prowadzę praktyki zawodowe dla uczniów szkół średnich i studentów.
W 1958 roku zainteresowała mnie radiotechnika, szczególnie krótkofalarstwo. Po ukończeniu kursu krótkofalarskiego, w 1964 roku otrzymałem licencję na posiadanie i użytkowanie amatorskiej radiostacji krótkofalowej. Krótkofalarstwo to moje hobby, które daje mnie dużo zadowolenia i pomaga w pracy zawodowej.
Przeprowadziłem ponad 40 tysięcy łączności ze wszystkimi kontynentami świata i prawie ze wszystkimi krajami. Za udział i zajęcie czołowych miejsc w zawodach otrzymałem dyplomy i puchary.
Ostatnie lata poświęciłem współpracy ze Związkiem Powstańców Warszawskich i Muzeum Powstania Warszawskiego dla propagowania bohaterstwa i martyrologii powstańców i ludności cywilnej. Współpracowałem z Antonim Zębikiem, twórcą powstańczej radiostacji "Błyskawica" pracującej w Powstaniu Warszawskim 1944 roku, przy budowie repliki tej radiostacji.
Obecnie wspólnie z Włodzimierzem Markowskim, współtwórcą drugiej powstańczej radiostacji, razem z grupą warszawskich krótkofalowców i pracowników firmy RADWAR ukończyliśmy prace przy budowie repliki radiostacji „Burza”. Replika radiostacji "Błyskawica" została przekazana w 60 rocznicę wybuchu Powstania do Muzeum Powstania Warszawskiego, natomiast replikę radiostacji Burza zespół pragnie przekazać w tym roku (w 2005r.   przyp. sp5jxk) w 61 rocznicę Powstania.

Zygmunt Seliga, sp5ayy(at)poczta.onet.pl    (opublikowano 19-02-2005 sp5jxk)

Strona [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9]