WOT PZK - OT25 PZK

Działalność WOT PZK

Przydatne linki

Z historii WOT

IARU HF World Champioship - wesprzyj naszych!


Wesprzyj Naszą Narodową reprezentację przez zrobienie QSO's z SN0HQ. Każde Twoje QSO dodaje do wyniku SN0HQ tyle punktów, ile wynosi mnożnik jaki zrobi SN0HQ, a statystycznie SN0HQ robi najwyższy mnożnik z wszystkich stacji - HQ. Swoje reprezentacje czyli stacje z sufiksem HQ do startu w zawodach IARU "wystawia" większość narodowych organizcji krótkofalarskich - odpowiedników naszego PZK. (Janusz sp5jxk/sn5j)

Słonecznik - radio z konkursu "Zrób sobie radio"


Jest to prosty odbiornik z bezpośrednią przemianą, dostosowany do odbioru "jedynki". Wzmacniacz m.cz. może trochę zbyt skomplikowany, ale ideą tego radia była całkowita czytelność i możliwość zrozumienia schematu, a co za tym idzie jakaś wartość dydaktyczna układu. Sygnał radiowy odbierany jest za pomocą anteny ferrytowej zestrojonej na jedną  częstotliwość, następnie wzmacniany na jednostopniowym wzmacniaczu i  filtrowany w obwodzie LC. Dalej detekcja na diodzie germanowej oraz  odcięcie nośnej w obwodzie RC. Sygnał m.cz. poprzez potencjometr podawany jest na wzmacniacz w typowym układzie z parą różnicową na  wejściu. Zasilanie odbiornika realizowane jest zarówno z ogniwa  słonecznego jak i z wbudowanego akumulatorka ładowanego w słoneczny dzień (przydało się na pikniku, bo lało i ze słoneczka radyjko by nie zadziałało). 73 de Mariusz SQ2AKI
Od Redakcji
"
Słonecznik" jest to radio skonstruowane przez Patryka - syna Mariusza SQ2AKI na konkurs Programu Pierwszego Polskiego Radia, którego wyniki ogłoszono na 16-tym Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - tutaj link do artykułu z portalu Polskiego Radia. Mariusz SQ2AKI - Serdeczne TNX za artykuł i fotografie!
(Janusz sp5jxk/sn5j)

Zawody Warszawskie 2012 wyniki - korekta

Tutaj do pobrania uaktualnione wyniki Zawodów Warszawskich 2012 (24kB pdf).
73 de Irek SQ5MX, Marek SP5UAR

Najprostszy odbiornik radiowy jaki można skonstruować w 10 minut

           
                              (klikaj na miniatury aby powiększyć)
Jest to najprostszy odbiornik do odbioru LW AM (fale długie - emisja AM). Do odbiornika nie potrzeba żadnego  zasilania, przez co jest on bardzo bezpieczny dla użytkownika.  Odbiornik zasilany jest energią w.cz. z pobliskiego silnego nadajnika, czyli nadajnika Programu Pierwszego Polskiego Radia nadawanego na częstotliwości 225 kHz. Odbiornik składa się z diody (germanowej) DOG 61 (może być nowsza AAP153) zbocznikowanej słuchawkami, a na zaciskach  diody dołączona jest z jednej strony antena a z drugiej uziemienie (uziemienie może być z kaloryfera). Antenę stanowi ekran fidera mojej anteny FD4 (czyli jest to antena typu Long Wire). Odbiornik można wykonać w 10 minut. Słuchawki powinny być wysokoomowe ok. 2 kΩ. Ten układ skonstruowałem już w 1973r., został opublikowany w magazynie "Świat Radio" w czerwcu 2005r. (str. 18)  73 de Roman Bochniak - SP3HUF
Od Redakcji
Konkurs Programu Pierwszego Polskiego Radia (Jedynki) "Zrób sobie radio" został rozstrzygnięty, a jego finalistą i laureatem został Roman SP3HUF z Ostrowa Wielkopolskiego.
Wyniki ogłoszono na 16-tym Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik - tutaj link do artykułu z portalu Polskiego Radia - gdzie można zobaczyć klipy audiovideo laureatów konkursu. Roman SP3HUF na naszą prośbę podesłał zdjęcia oraz opis tego najprostszego odbiornika detektorowego jaki można wykonać. Roman jest członkiem Klubu SP3PFQ (OT27-PZK) oprócz krótkofalarstwa pasjonuje się poezją i fotografią, fotografie znajdziesz - wyszukaj sp3huf na www.qrz.com).
Roman SP3HUF - Serdeczne gratulacje i TNX za materiały do publikacji!                 (Janusz sp5jxk/sn5j)

Tadek SQ5EBE - Silent Key

Z wielkim smutkiem zawiadamiamy, że zmarł Tadeusz Szubski SQ5EBE.

Pogrzeb Tadka odbędzie się  w sobotę 30 czerwca o godzinie 10.30 w Kościele Parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Legionowie przy ulicy Piłsudskiego 47.

                  Cześć Jego Pamięci!

Uwaga: 12 czerwca 2012 - Biuro QSL będzie nieczynne

Informujemy, że w dniu 12 czerwca 2012 (wtorek) w związku z meczem EURO 2012 - Rosja - Polska i związanymi z tym wydarzeniem utrudnieniami komunikacyjnymi Biuro QSL będzie nieczynne.  (Jurek - sp5ssb)

Zawody Warszawskie 2012 - wykaz otrzymanych logów

Serdecznie dziękujemy z udział w Zawodach Warszawskich 2012!
Tutaj wykaz otrzymanych logów.  (Irek sq5mx)

Okręg SP5 - Wespół w Zespół czyli Warszawskie OT PZK RAZEM przed Krajowym Zjazdem Delegatów PZK w Łowiczu 19/20.05.2012

W dniu 21 kwietnia 2012 miało miejsce spotkanie Prezesów Warszawskich Oddziałów Terenowych PZK - Praskiego OT PZK (POT PZK - 37 OT PZK), Virtualnego OT PZK (VOT PZK  - 52 OT PZK) i Warszawskiego OT PZK (WOT PZK - OT25 PZK). Spotkanie odbyło się z inicjatywy Praskiego OT PZK z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca. Zarząd POT PZK  zaprosił Członków POT PZK, WOT PZK, VOT PZK oraz sympatyków krótkofalarstwa na ognisko, które odbyło się w Siedzibie POT PZK w Klubie Dowództwa Garnizonu Warszawa (Warszawa, Wał Miedzeszyński 381). Spotkanie odbyło się przy tradycyjnych kiełbaskach, kaszance pieczonych na ognisku i spożywaniu napojów bezalkoholowych w miłej atmosferze.
Prezesi Warszawskich OT PZK: Gospodarz - Marek SP5LS (OT37), Jurek SP5SSB (OT25), Zygmunt SP5ELA (OT52) wraz z delegatami na Krajowy Zjazd Delegatów  PZK  (KZD PZK), członkami Zarządów przeprowadzili po raz pierwszy w historii wspólną przedzjazdową naradę. Koncentrowano się głównie na problemach z którymi będzie musiał się zająć najbliższy KZD  PZK w Łowiczu  - 19/20.05.2012. Narada trwała 2,5 godziny.
                                                            *****
Województwo Mazowieckie i Miasto Stołeczne Warszawa to nietypowy i specyficzny teren, gdzie działają  aktualnie trzy OT PZK liczące łącznie 513 członków PZK: OT25 – 273 członków, OT37 – 173 członków, OT52 – 67 członków.
(artykuł powstał na podstawie pisemnej relacji Zygiego SP5ELA, fotografia autorstwa Bogdana SP5WA - TNX! - Janusz sp5jxk/sn5j)

Światowy Dzień Krótkofalowca w POT PZK

Z okazji Światowego Dnia Krótkofalowca Zarząd Praskiego Oddziału Terenowego PZK serdecznie zaprasza Członków POT PZK, WOT PZK, VOT PZK oraz sympatyków krótkofalarstwa na ognisko, które odbędzie się w Klubie DGW 21 kwietnia o godz. 12.00.
Zapewniamy kiełbaski na ognisko, napoje bezalkoholowe i miłą atmosferę.


W imieniu Zarządu POT PZK: Karolina SQ5LTZ, Sekretarz POT PZK

Zrób sobie radio! Konkurs Programu Pierwszego Polskiego Radia

Jedynka czyli Program Pierwszy Polskiego Radia zorganizowała konkurs "w sam raz" dla krótkofalowców "Zrób sobie radio!". Większość z nas zaczynała od konstruowania odbiorników detektorowych i o to chodzi w tym konkursie, prosimy o udział w Konkursie Jedynki - zgłoszenia przyjmowane są do 30 kwietnia. Poniżej tekst z portalu Jedynki:
Jeżeli chcesz sprawdzić swoje umiejętności - weź udział w naszym konkursie Zrób sobie radio! związanym z 16. Piknikiem Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.
Radio może być duże lub małe - jak spinka do włosów. Ważne, aby opierało się na ciekawym pomyśle. Powinno odbierać z modulacją amplitudy (AM), czyli w zasadzie na falach długich, ewentualnie średnich czy krótkich. Może być lampowe lub tranzystorowe, zasilane z baterii, czy też ogniwem słonecznym, z pomysłową, zabawną obudową (zainspirowaną tematem przewodnim tegorocznego Pikniku , czyli „Energią”) - to tylko niektóre rozwiązania. Możliwości jest wiele, liczymy na Twoją wyobraźnię. Nie zapomnij o tym, by Twoje Radio było bezpieczne (...) Tutaj link do artykułu i do szczegółów konkursu.
                                                                                              (Janusz sp5jxk/sn5j)

Strony archiwalne [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] [11] [12] [13] [14]