WOT PZK - OT25 PZK

Działalność WOT PZK

Przydatne linki

Z historii WOT

 Akcja dyplomowa Victory Day - rok 2005

Od Redakcji
Akcja dyplomowa Victory Day (VD) była jedną z większych lub prawdopodobnie największą akcją dyplomową w historii krótkofalarstwa, gdyż jej rezultatem jest rozesłanie 1.526 dyplomów (957 - zagranica i 569 stacje SP, SQ). Akcja VD została przeprowadzana przez WOT PZK w roku 2005. Autorem koncepcji VD był Marek SP5UAR, a Zespół VD oprócz Marka stanowili - Staszek SP5COC (Prezes WOT PZK), Marek SP5IYI (pomoc w UKE w zakresie uzyskania znaków dla stacji VD), Piotr SQ5LTQ (grafik komputerowy - zaprojektował i wydrukował karty QSL dla stacji VD oraz dyplomy VD), Janusz SP5JXK/SN5J (Redaktor i Webmaster portalu WOT PZK - zredagował i na bieżąco prowadził serwis internetowy o VD). Koncepcja Marka SP5UAR był nowatorska, bo zakładała pracę 23 stacji okolicznościowych VD, które otrzymają od WOT PZK karty QSL - sponsorowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Po akcji stacje VD miały przesłać logi z których po scaleniu wyselekcjonowane byłyby znaki stacji, które zdobyły określoną klasę dyplomu Victory Day. W dalszej kolejności Organizator - WOT PZK rozesłałby dyplomy via narodowe biura QSL lub na życzenie direct - po otrzymaniu opłaty zwrotnej. Sufixy stacji VD były jednolite - VD, natomiast prefixy dobrano po potrzeby łowców dyplomów do dyplomu WPX, co sprawiło, że znaki były krótkie np. HF1VD, HF60VD, dobre do nadawania i na CW i na SSB. Cały czas akcja VD wspierana była na bieżąco serwisem www prowadzonym na portalu WOT PZK, a zmiany w regulaminie była dokonywane na bieżąco - kiedy dwie stacje VD "wypadły" z akcji to w trybie natychmiastowym zmieniono regulamin z 23 na 21 stacji. W czasie akcji VD główny ciężar dźwigały stacje VD, ale przed akcją i po główny ciężar logistyczny spoczywał na WOT PZK. Dynamiczny rozwój akcji VD spowodował konieczność pozyskania dodatkowych środków na QSL i dyplomy od sponsora - MON - tutaj udało się, ale wymagało to sporej dyplomacji do Marka SP5UAR i Staszka SP5COC, a także konieczności zwalniania się z pracy. Logistyka akcji VD - czyli odbiór z drukarni QSL i dyplomów, wysyłka QSL do stacji VD wymagała sporo czasu i ... dużego wysiłku fizycznego w dźwiganiu i wysyłaniu paczek. Dużą role w akcji VD odegrał Piotrek SQ5LTQ, który zaprojektował i wydrukował karty QSL jak i dyplomy VD w pierwszym terminie, a później w szybkim tempie dodrukował dodatkowe QSL i dyplomy. Akcja VD kosztowała sporo wysiłku i zaangażowania - ze strony stacji VD, ale przede wszystkim zapewnienia logistycznego (QSL i dyplomy) i to się udało. W dalszej kolejności "rozliczono" akcję VD u sponsora - MON, co też ma swoje znaczenie w zakresie projektów przyszłościowych.
Poniżej opisy przebiegu akcji Victory Day z 2005 roku:

Akcja dyplomowa Victory Day 01-15 maja 2005

Krótkofalarska akcja dyplomowa "VICTORY DAY" została zorganizowana przez Warszawski Oddział Terenowy PZK w celu uczczenia sześćdziesiątej rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie oraz upowszechnienia w środowisku krótkofalowców polskich i zagranicznych świadomości historycznej doniosłości tej rocznicy, a także podkreślenia wkładu oręża polskiego w to dzieło. Istotnym elementem wsparcia akcji było objęcie nad nią honorowego patronatu przez pana Jerzego SZMAJDZIŃSKIEGO, Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej.

Oficjalne sprawozdanie z akcji dyplomowej Victory Day jakie zostało przedłożone na Plenum ZG PZK w dniu 04-06-2005 roku w Warszawie.

Opis akcji dyplomowej Victory Day

Planując akcję zakładaliśmy, że stacje okolicznościowe pracować będą łącznie około 500 godzin, w tym czasie nawiążą około 12 tysięcy łączności a około 1000 krótkofalowców zdobędzie nasz dyplom.
Tutaj Regulamin akcji dyplomowej Victory Day


(plakaty Victory Day)

  
(QSL stacji Victory Day)

W rzeczywistości 23 stacje okolicznościowe pracowały łącznie prawie 800 godzin, nawiązały 56344 łączności, w tym 30793 łączności zagranicznych; z 2616 stacjami polskimi i 12387 stacjami zagranicznymi (138 państw i 186 krajów DXCC). Spowodowało to znaczne przedłużenie weryfikacji i obliczeń, tym trudniejsze, że operatorzy stacji VD pracowali na różnych programach logujących, dających w efekcie różne formaty danych. Obecnie, po zakończeniu sprawdzania wszystkich logów stacji VD, warunki uzyskania dyplomu spełniło ponad 1570 nadawców. Ta liczba może jeszcze ulec zwiększeniu w wyniku rozpatrywania reklamacji. Mamy ponad 200 QSO z nieustalonym lub zniekształconym znakiem korespondenta. W efekcie opóźnia się także przyznanie dyplomów nasłuchowcom, za co serdecznie przepraszamy.

Wykaz 957 dyplomów dla stacji zagranicznych  
Wykaz 569 dyplomów dla SP, SQ

Nasza akcja dyplomowa była pierwszym we współczesnej historii PZK przypadkiem realizacji zadania zleconego przez administracje państwową. Praktycznie przeszliśmy przez wszystkie etapy działań administracyjnych, od przygotowania oferty poprzez zgromadzenie dokumentów niezbędnych do podpisania umowy, aż do trwającej obecnie fazy rozliczenia. Udało się nam pokonać pewna barierę psychologiczną i utorować drogę następcom.

Drugim, wyjątkowym w historii PZK wydarzeniem, związanym z akcją "VICTORY DAY" była praca stacji SQ60VD z okolic Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie w ramach uroczystej odprawy wart w dniu 8 maja br. Fakt ten, to nie tylko wydarzenie propagandowe, wpływające na postrzeganie naszego Związku przez przedstawicieli władz. To również osiągnięcie organizacyjne i przykład do naśladowania w przyszłości. Tutaj fotogaleria z pracy SQ60VD

SQ60VD spod Grobu Nieznanego Żołnierza – relacja na gorąco - reportaż Marka SP5UAR

W sposób nietypowy zaplanowaliśmy uroczyste zakończenie akcji. Wykorzystaliśmy fakt uczestnictwa w Festynie Domu Wojska Polskiego w Warszawskich Łazienkach Królewskich. Z inicjatywy klubu SP5ZRW (SQ60VD) wystawiliśmy tam wspólne stoisko Warszawskiego i Praskiego Oddziałów Terenowych PZK. Koledzy z POT uruchomili stację okolicznościową 3Z85BW, wspólnie zapewniliśmy oprawę propagandową, a Kol. Marek, SP5UAR zorganizował dla dzieci pokazy "łowów na lisa". Tutaj fotogaleria z zakończenia Victory Day.

Nasze stoisko odwiedził minister Jerzy SZMAJDZIŃSKI z małżonką. Koledzy Marek SP5UAR i Staszek SP5COC złożyli ministrowi meldunek o wynikach akcji, pokazując między innymi pudło z 20 kg kart QSL dla korespondentów zagranicznych, dostarczone tego dnia z Różana przez Kol. Jurka, SP5GJH. Minister zadał kilka pytań, świadczących, iż nie jest mu obca problematyka działalności PZK, po czym wręczył Kol. Jurkowi SP5GJH statuetkę orła za aktywność stacji SP60VD. Takie same statuetki otrzymali już, lub otrzymają w najbliższych dniach koledzy ze stacji 3Z3VD, 3Z6VD, 3Z9VD i HF60VD. Każda z tych pięciu stacji "zrobiła" ponad 4000 QSO, a rekordziści - 3Z6VD mają na koncie ponad 5100 QSO.

Najskuteczniejszym korespondentem okazał się Kol. Zbyszek WILCZYŃSKI, SP9IEK, który jako jedyny wśród nadawców zdobył 158 punktów za podwójne łączności ze wszystkimi 23 stacjami VD. Prawie 100 Koleżanek i Kolegów zdobyło dyplomy klasy "SPLENDID" (2 x 21 QSO z różnymi stacjami VD). Dyplomów "EXCELLENT jest na razie 140, a to jeszcze bez SWL. Dyplomy dla nadawców polskich zostały już w całości wydrukowane, i będą sukcesywnie przekazywane do oddziałów terenowych lub directem. Koledzy z Piły i OT37 już je otrzymali. Podczas festynu wręczyliśmy dyplomy m.in. Koleżance Monice, SQ5LMT oraz Kolegom SP5AYY, SP5CJQ, SP5COC, SP5NOH, SP5NZA, SQ5ABG, SQ5GLB. Do końca sierpnia zakończymy nadruk personalizujący na 1000 dyplomów dla nadawców zagranicznych. Żałujemy, że pomimo zaproszeń na naszej stronie internetowej, tak mało osób odwiedziło nasze stoisko. Proponujemy teraz odwiedzenie galerii zdjęć na stronach WOT lub POT.

Akcja "Victory Day" przebiegała w roku 75-lecia Polskiego Związku Krótkofalowców. Był to nasz wkład w ten wspaniały jubileusz. Mówiąc "nasz wkład" mam na myśli nie tylko wkład Warszawskiego Oddziału Terenowego PZK, jego działaczy i jego klubów, ale także wkład wszystkich operatorów stacji okolicznościowych z całej Polski oraz wszystkich osób wspierających akcję, z prezesem PZK, Piotrem SP2JMR i oficerem łącznikowym z IARU, Wiesławem SP2DX i przedstawicielem URTiP-u Markiem, SP5IYI na czele. Wszystkim tym osobom, bez których akcja "Victory Day" nie mogłaby zaistnieć - komisja koordynacyjna składa serdeczne podziękowania. Podziękowania pisemne tym osobom złożył też podsekretarz stanu w MON, pan Jerzy GÓRSKI - prześlemy je zainteresowanym.
(Marek SP5UAR, Staszek SP5COC, Janusz SP5JXK)

Dyplomy i nagrody nie odebrane zostaną wysłane do stacji via Biura QSL macierzystych OT PZK  - OT-1, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 20, 21, 22, 23, 24, 26, 27, 28, 29, 31, 32, 33, 49. 

opublikowano 23.08.2005  (sp5jxk/sn5j)