NAUKA ALFABETU MORSA

Opisywane metody w ciągu około miesiąca pozwoliły mi pracować na pasmach KF...
CZYTAJ WIĘCEJ
Work

Ty też możesz pracować Morsem. Warto!

Telegrafia otwiera wiele nowych możliwości. Nie jest to relikt minionych czasów, lecz wciąż żyjąca i ciekawa emisja. Sprawdź jak możesz się jej nauczyć i co możesz dzięki temu zyskać.

Wielu ludzi uznaje telegrafię za jakąś tajemną sztukę, którą niezwykle trudno opanować, albo trzeba mieć specjalne zdolności. Jest to oczywista nieprawda, słuch „muzyczny“ jest przydatny, ale nie obligatoryjny. Opisywane metody w ciągu ok. miesiąca pozwoliły mi osiągnąć wystarczający poziom żeby pracować na pasmach KF.

Work
Services
Ucz się dobrego odbioru. Nadawanie przyjdzie z czasem!

Metoda Kocha

Na początku zacząłem wypytywać się kolegów z klubu o metody nauki, oraz czytać na ten temat w internecie. Koledzy polecili mi naukę metodą kocha, którą rozpocząłem. Przekazali mi też ważną wskazówkę, żeby zacząć od dobrego odbioru telegrafii, gdyż nadawanie przyjdzie z czasem samo. Moja metodologia uczenia była prosta: krótkie, najwyżej piętnastominutowe sesje, ale regularnie, każdego dnia. Już po tygodniu widziałem efekty. Z czasem zacząłem podkręcać tempo (zaczynałem z 15 WPM), dalej już samo poleciało.

Services
Team

Później słuchanie i praktyka

Stosowałem jeszcze inną metodę, którą sam wymyśliłem, choć być może jeszcze jacyś ludzie poza mną ją samoistnie stosowali. Gdy już umiałem większość liter, szukałem w DX-clusterze jakiejś stacji którą bardzo prawdopodobne było że usłyszę, i słuchałem na tej częstotliwości. Zapamiętywałem jaki znak powinienem usłyszeć i jaką ma on melodię. Nauczyło mnie to trochę wyłapywania całych znaków, i brzmienia liter już połączonych. Po około miesiącu zacząłem przeprowadzać pierwsze łączności, z początku bardzo powoli na częstotliwości 3565 kHz, ze starymi wyjadaczami, takimi jak SP3CW, SQ6JAN, F4VSQ czy SQ9RFC. Stopniowo podkręcałem tempo. W zawodach SP DX Contest w kwietniu 2020 wziąłem udział z prędkością 25 WPM. Było to około trzech miesięcy, od momentu w którym zacząłem naukę. Każdego, niezależnie od wieku czy predyspozycji, namawiam do nauki telegrafii.

Team
Sprawdź się! Kliknij tutaj. Usłyszysz KMMMK KKMMK MMMMM MMKMM KMKKK MMKKM KKKMM KMMMM MKKKK
Team

Bezpłatne lekcje na LCWO.NET

Nie czekaj! Wejdź na LCWO.NET i rozpocznij naukę już dziś: lcwo.net/pl/welcome

Team
00000

Łączna ilość QSO w logbooku SP5WAZ na dzień 10 stycznia 2022

0000

łączności CW

0000

łączności SSB

0000

łączności FT8